تبلیغات
تازه نیوز - قطبی: تا آخرین لحظه روی حرفم می‌مانم

 
 
 
 
کره شمالی را خوب می‌شناسم. من 5 بار مقابل کره‌شمالی بازی کردم و تابحال هیچ وقت شکست نخوردم. فکر می‌کنم این بار هم نوبت پیروزی ماست. ما تورنمنت را خیلی سخت شروع کردیم. بازی اول با قهرمان دوره قبل برای هر تیمی دشوار است. پس لیاقت این را داریم که ما را بهترین بدانید.

افشین قطبی حالا بیش از مرتبه گذشته‌ای که وارد سالن کنفرانس شد مورد توجه قرار می‌گیرد. حالا به جز عکاسان ایرانی و عرب، تعدادی از عکاسان کره‌ای و ژاپنی و حتی اروپایی هم برای ثبت تصویر بسته‌اش در سالن کنفرانس روبرویش هستند. سعی می‌کند لبخند بزند و خودش را شاد نشان دهد. پیروزی مقابل عراق تیری بود که چند نشانه را زد. هم رقیب سنتی را برد، هم قهرمان دوره قبل را و هم مدعی اصلی صعود در روز اول شد. آیا نباید این‌گونه بخندد و دندان‌هایش را به دوربین‌های تلویزیونی هدیه دهد؟ او این بار با محمد نصرتی به سالن کنفرانس خبری آمده. نصرتی کاپیتان دوم تیم ایران است و حضورش در سالن، کسی را متعجب نمی‌کند.

افشین قطبی باز هم قرار است به زبان انگلیسی صحبت کند. سرمربی ایرانی تیم ملی، کنار خودش مترجمی نشانده تا برای خبرنگاران ایرانی حرف هایش را به زبان مادری برگرداند. قطبی شروع می‌کند: «خیلی خوشحالم که شما را می‌بینم. خوشحالی من بابت پیروزی بزرگی است که روز اول به دست آمد و امروز ما و شما را به هم نزدیک‌تر کرد. اما امروز قرار است فقط به آینده فکر کنیم و در مورد بازی با کره‌شمالی حرف بزنیم. من آماده ام تا به سئوالات شما جواب بدهم.»

امیدوارم بهترین بازی خود را مقابل کره‌شمالی ارائه دهیم

اولین سئوال در مورد بازی با کره شمالی است. خبرنگاری قطبی را به بازی کره‌شمالی مقابل برزیل در جام‌جهانی آفریقای جنوبی می‌برد. این که آیا بازی‌های اخیر کره شمالی را دیده و آیا آنالیز دقیقی از بازی آنها دارد یا نه، سئوالی است که خبرنگار پیش روی قطبی قرار می دهد. قطبی جواب می‌دهد: «در بیست ماه گذشته، دوبار بازی کردیم با کره شمالی. بازی‌هایی که سخت بود و همواره تحت فشار بودیم. اما من در جام جهانی هم موفق شدم که سه بازی آنها را ببینم. بیش از 5 فیلم آنها را مورد آنالیز قرار دادیم. آنها خیلی خوب تاکتیک‌ها را می‌فهمند و تکنیک لازم را دارند. شما دیدید که بازی با کره‌شمالی حتی برای برزیل هم سخت بود. آنها به دشواری و با خوش‌شانسی کره‌شمالی را شکست دادند و ما امیدواریم بتوانیم بهترین بازی خود را مقابل این حریف ارایه کنیم.»

خبرنگاری از قطبی در مورد بازی با گذشته سئوال می‌کند. این که چرا تیم ایران با دو هافبک دفاعی بازی کرد و در خط میانی میل چندانی به حمله نداشت؟ قطبی مثل دفعاتی که در ایران است نسبت به سئوالات فنی واکنش تندی نشان نمی‌دهد. او جواب می‌دهد: «کمربند خط میانی مهم‌ترین بخش زمین است. ما نیاز داشتیم که سرعت بازی را کنترل کنیم. این به معنی این نیست که ما می‌خواستیم بازی کند پیش برود. در حقیقت ما تلاش می‌کردیم سرعت حرکت توپ و بازیکنان جوری باشد که ما می‌خواهیم. من ذاتا فوتبال هجومی را می‌پسندم. علایقم به حمله و پیروز شدن را قبل از این هم در ایران بارها و بارها نشان داده‌ام. اما باید اول به این فکر کنم که در هر بازی هم در دفاع و هم در حمله خوب باشیم. نه این که فقط حمله کنیم و پشت سرمان را نبینیم.»

نصرتی: لیاقت این را داریم که ما را بهترین بدانید

یکی از قطبی می پرسد: «آقای قطبی! شما فکر می کنید کدام تیم بجز ایران از این گروه صعود کند؟» و سرمربی ما جواب می‌دهد: «من خیلی کوتاه جواب می‌دهم. من فکر می کنم ایران صعود می‌کند. ما به تیم دیگری فکر نمی‌کنیم.» حالا خبرنگاران می روند سراغ محمد نصرتی که در طول جریان مصاحبه ساکت مانده و به حرف های سرمربی تیم گوش می کند. از او در مورد تجربیاتش از بازی با کره‌شمالی می‌پرسند و اینکه تصور می کند بازی‌های آینده برای ایران چگونه پیش خواهد رفت. نصرتی هم انگار نمی‌خواهد از سرمربی کم بیاورد. پس جواب را به زبان انگلیسی تحویل می‌دهد: «کره شمالی را خوب می‌شناسم. من 5 بار مقابل کره شمالی بازی کردم و تابحال هیچ وقت شکست نخوردم. فکر می‌کنم این بار هم نوبت پیروزی ماست. ما تورنمنت را خیلی سخت شروع کردیم. بازی اول با قهرمان دوره قبل برای هر تیمی دشوار است. پس لیاقت این را داریم که ما را بهترین بدانید. کره شمالی تیمی است که در فاز دفاعی فوتبالی قابل احترام را ارایه می کند. آنها در ضدحملات خیلی خوب هستند و سرعت بالایی دارند. روحیه و اعتماد به نفس شان هم بعد از جام جهانی به مراتب بالاتر رفته. اما اگر بخواهم بگویم چه تیمی بعد از ایران صعود می کند، انتخابم کره‌شمالی است.»

خبرنگاری از کره‌جنوبی حالا می‌خواهد از آنالیزور اسبق تیم ملی کشورش سئوالی بپرسد: «آقای قطبی! قبول دارید که فوتبال در شرق آسیا با سرعتی بالاتر از غرب در حرکت است و همین برای موفقیت تیم های شرق آسیا در جام ملت‌ها کافی است؟» قطبی نمی‌خواهد با او همراه شود، پس می‌گوید: «تمام فوتبال آسیا در یک سطح است و همه این فوتبال از اروپا عقب افتاده. به نظرم ما نباید مرزبندی کنیم. باید کار کنیم و مشکلات را از بین ببریم. فوتبال دنیا روز به روز سرعت می‌گیرد و اگر آسیا می‌خواهد با این سیل همراه شود نیاز جدی به اطلاعات و تیم‌های بیرونی قوی دارد.»

برمی گردیم سر بحث اصلی. خبرنگاران ایرانی محوریت بحث را در دست می‌گیرند و از قطبی در مورد ترکیب آینده سئوال می کنند. این که آیا قطبی به تیم برنده دست خواهد زد یا نه؟ قطبی می گوید: «تیم من برده، نه آن یازده نفری که در زمین بودند. من تیمی دارم که مرا با مشکلات جدی فکری روبرو کرده. نمی‌توانم به سادگی از بین گزینه‌هایی که دارم انتخاب کنم، چون همه بازیکنان ما در سطح بسیار بالایی قرار گرفته اند. اما تلاش من این است که همیشه بهترین انتخاب ممکن را داشته باشم. شاید فکرهایی برای ترکیب تیم داشته باشم. اما از شما می خواهم که به من حق بدهید... من لازم دارم که ترکیب تیم را مثل یک راز در دل خودم تا شروع بازی نگه دارم.»

اگر بخواهیم بیش از حد در باد پیروزی بخوابیم دیگر نمی توانیم بیدار شویم

یکی دیگر از انتقاداتی که متوجه قطبی بود حرف به میان می کشد و او را به یاد روزهای پرفشارش در تهران می اندازد. قطبی چندان علاقه ای ندارد به انتقادات فکر کند، اما جواب می دهد: «سعی می کنم حرفه‌ای باشم. در دنیای حرفه‌ای چیزی به نام انتقاد را باید قبول کرد. من فراموش نمی‌کنم که وقتی بعد از سی سال به ایران برگشتم با چه استقبال گرمی روبرو شدم. مردم ایران همیشه به من لطف داشتند. حالا هدف من فقط خوشحالی مردم است. به آنها قول قهرمانی داده ام و تا آخرین روز برای رسیدن به این هدف تلاش می کنم. می خواهم فقط مردم ایران را خوشحال ببینم و بس.» از قطبی می پرسیم که آیا جمع کردن تمرکز تیم بعد از پیروزی مقابل عراق کار دشواری نبود که سرمربی تیم ملی می گوید: «وقتی هدف بزرگی دارید باید کارهای بزرگ هم بکنید. باید مبارزه کنید، حتی علیه یک جو مثبت کاذب که اطراف تیم ملی به وجود آمده. ما در 18 روز باید 6 بار بازی کنیم که این کشنده است. اگر بخواهیم بیش از حد در باد پیروزی بخوابیم دیگر نمی توانیم بیدار شویم.»

سئوال آخر رویاپردازانه بود... دوست دارید در مرحله یک چهارم نهایی با کدام تیم بازی کنید؟ قطبی می گوید: «روزنامه های ایرانی از قول من نوشته اند که علاقه ای به بازی با استرالیا ندارم. این حرف از دهان یک مربی حرفه‌ای بیرون نمی آید. تیمی که مدعی قهرمانی است باید همه حریفانش را شکست دهد و هیچ فرقی ندارد با کدام تیم بازی می کند. چه کره رقیب ما باشد و چه استرالیا در نهایت هدف ما پیروزی است.»


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
annlieb.hatenablog.com
یکشنبه 15 مرداد 1396 08:34 ق.ظ
What's up to every body, it's my first go to see of this
web site; this blog includes remarkable and genuinely excellent material designed
for readers.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر